Salı, Ağustos 9, 2022
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeBilişim MuhasebesiYargıtay'dan Şifreleri Değiştirtecek Karar: İnternette İşlenen Suçlardan İnternet Hattının Sahibi de Sorumlu

Yargıtay’dan Şifreleri Değiştirtecek Karar: İnternette İşlenen Suçlardan İnternet Hattının Sahibi de Sorumlu

Yargıtay, internette işlenen hakaret ve benzeri suçlar işleyen kişiler ile birlikte, internete bağlanılan hattın sahiplerinin de manevi tazminat ödemesine karar verdi. Kişilerin cezai anlamda masumiyetlerini ispatlamaları gerekiyor.

İnternetten işlenen suçtan hat sahibi de sorumlu tutuldu

TRT Haber’den Birgül Yazıcı’nın haberine göre, kimi zaman internet faturasından tasarruf için, kimi zaman da interneti olmayan kişiye yardım için kablosuz ağ şifresi paylaşılıyor.

Ancak bu bazen büyük sıkıntılara yol açıyor.

Sanal ortamda işlenen suçlarda, sakıncalı paylaşımı yapan kişinin yanı sıra kablosuz internet bağlantısını kullandıran da şüpheli sıfatını kazanıyor.

Avukat Emel Özbek, “Yargıtay verdiği son kararda hem IP adresinin sahibini hem de kullanan kişi birlikte müşterek sorumlu tuttu. Cezai anlamda ise masumiyetinizi ispatlamanız gerekiyor.” dedi.

İnternetten ortak bir alanda faydalanılıyorsa, bir suç işlendiğini o IP sahibi de kullanıcıyla birlikte sorumlu olacak, tazminat davasının da tarafı olacak.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR