Cumartesi, Mart 4, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMevzuatYeni Yasalarda Gizli Bilgilerin Paylaşımı ve Yaptırımları

Yeni Yasalarda Gizli Bilgilerin Paylaşımı ve Yaptırımları

Gizli bilgilerin paylaşılması kişisel verileri hukukuna aykırıdır. İnsanlar başka insanların kişisel verilerini hukuka karşı gelerek başkalarına verme ya da ele geçirme suçu işlediğinde, kişilerin hayatlarının gizli alanlarında kalması gereken, herkesçe bilinmeyen özel verilerini izinsiz bir şekilde yaymış olmaktadırlar. Bu suçun bir diğer adıysa, kişisel verilerin ele geçirilmesi suçudur.  

Kişisel bilgileri hukuka aykırı bir şekilde ele geçirme veya başkasına verme suçu, Türk Ceza Kanunun 136. Maddesinde bu hareket seçimlik hareketli bir suç olarak belirlenmiştir. Bu nedenle aşağıda yazılmış olan üç seçimlik harekin içinden birinin yapılması durumunda failin cezalandırılması gerekmektedir. 

  • Kişisel verilerin hukuka uygun olmayan bir biçimde yayılması,
  • Kişisel verilerin üçüncü kişiler tarafından elde edilmesi
  • Kişisel verilerin başka insanlara izinsiz verilmesi

Suçun Şikâyet Süresi ve Zaman aşımı

Gizli bilgi paylaşımı yaptırımı gerektiren bir suç olmakla beraber, kişisel verileri hukuka ters bir şekilde ele geçirme ve başkalarına verme suçu, şikâyete tabii suçlar kategorisine dahil değildir.

Bu sebeple suç için soruşturulma başlatılması için müştekinin şikâyet başvurusu yapmasına gerek yoktur. Suçun işlendiği herhangi bir şekilde öğrenilirse savcılık soruşturmayı kendiliğinden başlatmalıdır. 

Gizli bilgiler paylaşılırsa ne olur, sorusunu yanıtlamadan bu davaların 8 yıllık bir zaman aşımı olduğunu bilmek gerekmektedir. Suçun işlendiği zamanın üzerinden 8 yıl geçmeden mağdurun aleyhine işlenen suçlar savcılığa bildirilmelidir, aksi taktirde davanın zaman aşımı süresi dolar ve soruşturma yapılamaz. 

Hangi Bilgiler Kişisel Veri Olarak Kabul Edilir?

“Kişisel veri”, bireyin, yetkisiz üçüncü kişilerin öğrenmesine izin vermediği, kişisel bilgileri (adı, soyadı, tc kimlik numarası, doğum yeri anne baba adı vb.), yerleşim yeri, eğitim durumu, adli sicil kaydı, telefon numarası, parmak izi gibi bireyin kimliğini belirleyen bilginin anlaşılması gerekmektedir.

Kişilere ait resim, video, fotoğraf gibi veriler yaşanmış olayların özelliklerine göre kişisel verilerin ele geçirilmesi suçu olarak sayılabilmektedir. 

Verileri Başkasına Verme, Yayma veya Ele Geçirme Suçunun Cezası Nedir?

Gizli bilgi paylaşımı yaptırımı nedir sorusunun yanıtı, 2 yıl ila 4 yıl arası hapis cezası istemidir. Suçun içerisinde nitelikli cinsel saldırı ya da mağdurun çocuk olduğuna yönelik bir kayıt varsa suçun cezası bir kat arttırılır. 

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme ve başkalarına yayma ya da ele geçirme suçu memurlar tarafından, görevi sürecince sahip olduğu yetkiyi kötüye kullanma suretiyle işlenmesi halinde suçun cezası 3 yıldan 6 yıla hapis cezası istemidir. 

Suçu işleyen kişinin, belediye başkanı, avukat, memur, savcı, hâkim olması durumunda görevinin verdiği yetkiyi kötüye kullanması nedeniyle yukarıda ki cezalar 1/2 arttırılır. Belirli bir meslek ya da sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle bu suç işlendiyse yukarıdaki fıkralara göre ceza oranları 1/2 arttırılarak uygulanır.

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR