Perşembe, Şubat 23, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeYıllarca herkese bunu yedirmişler...

Yıllarca herkese bunu yedirmişler…

Yılların vita yağı nişasta bazlı şeker üreticisi olarak bilinen cargill firması tarafından üretiliyor …

Vita fabrikası yıllarca faaliyet gösterdi. İşte fotoğraftaki yağlar bu fabrikada üretiliyor ve Türkiye genelinde de vatandaşlar tüketiyordu. Herkese yıllarca sağlıksız bu yağı yedirdiler, anneniz babanız bu yağdan zehirlendi.

Vita yağı. 50’ler ve 60’larda doğanlar Vita yağını çok iyi bilirler. Çünkü onunla büyüdüler. İşte o nesil, Vita yağının zararlarını şimdi görüyor.Hem de sağlıksız olduğu bilindiği halde nasıl bize yedirdiler dercesine.

Vita doymuş yağ içeriyor. Doymuş yağ asıtleri kalori açısından diğer yağ asitleriyle berzerlik taşısa da vücutta yağ birimi ve kilo alımına sebep oluyor.

Doymuş yağ kalp damar hastalıklarının başlıca nedeni .Kalp damar hastalıklarının azaltılmasında doymuş yağ tüketiminin azaltılması gerekliliği bilimsel çevreler tarafından vurgulanıyor. Kısacası İngiltere kökenli bir marka olan vita yıllarca büyüklerimizi zehirledi. Doymuş yağ nedeniyle bir çok kalp hastalığıyla karşılaştı. Akıllara hem şu soru geldi. Her şey Zeytinyağı düşmanlığı için mi yapılmıştı. 

gidadedektifi.com’un haberine göre, ürün bu haliyle 99 gr.’da tam 60 gr. Doymuş yağ içeriyor. Doymuş yağ asitleri kalori açısından diğer yağ asitleriyle benzerlik taşısa da; vücutta yağ birikimi ve kilo alımına sebep oluyor. Kalp damar hastalıklarının azaltılmasında doymuş yağ tüketiminin azaltılması gerekliliği bilimsel çevreler tarafından vurgulanıyor. 

Peki nedir bu Bitkisel susuz yağ? Aslında en basit tabiriyle Hidrojenize yağların yani margarinlerin sıvı formu diyebiliriz. Ürünün içeriğine baktığımızdaysa Palm yağından ibaret olduğunu görüyoruz.

Yani yılların Vita yağı aslında Palm yağından üretilmiş bir margarinmiş! Üründe Tereyağ aroma vericisi de bulunuyor.

Ürün ayrıca A ve D vitaminleriyle “zenginleştirilmiş.” Üründe son olarak tereyağ tadı ve kokusuna görüntüsüyle de katkı sağlamak adına Renklendirici olarak Beta Karoten kullanılmış. Fakat hepimiz rahat olabiliriz ki; üründe Domuz yağı ve katkıları bulunmuyor.

Kaynak :Gıdadedektifi

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR