Salı, Şubat 28, 2023
Muhasebe Günlükleri
Ana SayfaMuhasebeYıllık İzinlerde Cumartesi Tartışması

Yıllık İzinlerde Cumartesi Tartışması

Yıllar boyu işçi ve işverenlerin tartışma konusu olan yıllık izin günleri son dönemlere de damgasını vurdu. 

Sürekli olarak Cumartesi günlerinin yıllık izinlerden düşülüp düşülmeyeceği tartışılmaktadır. Bu da yıllık izinlerde Cumartesi tartışması konusunu gündeme getirmektedir. Her yıl işçilerin izin kullanma dönemlerinde konu tekrar gündeme gelmektedir. İşverenler Cumartesi günlerini de işçinin izin haklarından düşmek istemektedir. 

Fakat buna karşılık olarak da işçiler; Cumartesi gününün hafta tatili olduğunu ve bu günlerin izin günlerine eklenmesine karşı olduklarını dile getirmektedirler. Ülkemizde neredeyse bütün iş yerlerinde yaşanan bu tartışma konusu hiçbir zaman gündemden düşmedi. Hatta seslerini duyurmak isteyen çalışanlar, her yıl bu konuyu daha çok gündeme taşımaktadırlar. Böylelikle izin haklarını sadece hafta içi günlerin düşülmesi ile tamamlamak istemektedirler. Bu noktada yıllık izin süreleri konusuna açıklık getirmekte fayda var. Yıllık izinlere yönelik süreler söz konusu olduğu zaman aşağıdaki süreler karşımıza çıkar:

  • 1 yıldan az olmamak üzere 5 yıla kadar geçen sürede çalışanlar 14 iş günü, 
  • 5 yıldan az olmamak üzere 15 yıla kadar geçen sürede çalışanlar 20 iş günü,
  • 15 yıldan daha fazla sürede çalışanlar 26 iş günü kadar izin kullanırlar.


Esasında yıllık izinlerin hesaplanmasına yönelik süreler konusunda ortam bir anlayış hakimdir. Ancak bütün tartışmalar, Cumartesi günlerinin yıllık izinden düşülüp düşülmediği tartışması etrafında şekillenmektedir.

Cumartesi Günleri Yıllık İzinlerden Düşülüyor Mu?

Eskiden beridir pek çok iş yerinde, işveren çalışanlarına verdiği izin günlerinde Cumartesi gününü de yıllık izinden saymıştır. Fakat işçiler her zaman bu karara karşı çıkmıştır. Her ne kadar karşı çıksalarda mecburiyetten kabul etmek zorunda kalan milyonlarca işçi var. Bu nedenle bu tutum her zaman tartışma konusu olsa da yine de bir sonuca yıllarca varılamamıştır. Ta ki son dönemlerde bir işçinin mahkemeye başvurmasına kadar bu süreç böyle devam etmiştir. 

Yıllık izine ayrılan bir işçi, Cumartesi günlerinin de izinden sayılmasına karşılık dava açmıştır. Bu dava, tüm işçi ve işverenleri ilgilendiren bir süreç olmuştur. İşçinin karşı gelmesi ve dava açması, konuya açıklık getirilmesini sağlamıştır. Bu nedenle bu tartışma konusunda çok önemli bir adım olmuştur. 

Cumartesi Tartışmasına Yargıtay’dan Karar

İşçinin açtığı dava neticesinde Yargıtay’dan karar gelmiştir. Herkesi ilgilendiren bu kararda, işçinin yaptığı iş sözleşmesi, Cumartesi’nin izinden sayılıp sayılmayacağını belirleyecektir. Şöyle ki; iş sözleşmesinde Cumartesi günü “hafta tatili” olarak belirlenmesi durumunda, Cumartesi günü için ücret ödenecektir. Bu nedenle Yargıtay’ın verdiği karar, ancak işçi ile işveren arasında yapılan sözleşmeye bağlı olarak gerçekleşir. 

Eğer ki iş sözleşmesinde Cumartesi günleri hafta tatilinden sayılmadıysa; bu günlerde de işçinin çalışmasını gerektiren durumlar varsa yıllık izinde Cumartesi günleri için para ödenmeyecektir. Bu nedenle çalışanlar iş kabullerinde, imzaladıkları sözleşmelerin Cumartesi günleri maddelerine dikkat etmeliler. 

SON EKLENENLER
- Advertisment -
Muhasebe Günlükleri

EN ÇOK OKUNANLAR